Az IFLScience felidézte, hogy évekkel korábban tudósok már sikeresen neveltek ki egérembriókat Petri-csészében őssejtek segítségével: azaz az embriók létrehozásához se petesejt, se hímivarsejt nem volt szükséges. A kutatók nemrégiben pedig újabb áttörést érek el: ezekhez a modellekhez már anyaméhre sincs szükségük.
Az izraeli Rehovotban található Weizmann Tudományos Intézet megtalálta annak is a módját, hogy több napig életben tartsa ezeket az embriókat. Egy óriáskerékhez hasonló inkubátorban úgy forgatják ezeket a modelleket, hogy azok nagyjából rizsszem méretűre megnőnek és már dobogó szívvel rendelkeznek – ismertették.
„Az embrió a legjobb »szervkészítő gép« és a legjobb 3D bionyomtató is egyben – megpróbáltuk utánozni, amit csinál”
– nyilatkozta Jacob Hanna professzor, a Weizmann Molekuláris Genetikai Tanszékének munkatársa az IFLScience-nek. Hozzátette: „eddig a legtöbb tanulmányban a speciális sejteket gyakran nehéz volt előállítani, vagy rendellenesek voltak. Ezeket az akadályokat úgy sikerült leküzdenünk, hogy felszabadítottuk az őssejtekben kódolt úgynevezett önszerveződő potenciált”.
A cikkben kitértek arra is, hogy már arra törekednek a szakemberek, hogy az egérkísérletet emberi embriókkal is megismételjék.
Ha sikerül, akkor a mesterséges emberi embriókat szervek növesztésére lehetne felhasználni.
A kutatók azzal érvelnek, hogy ezzel megoldható lenne a világon a szervdonor-válság – hangsúlyozta a portál.
Jacob Hanna szerint a kísérletek során olyan embriókat hozhatnak majd létre, amilyenek egy terhesség 40-50. napjában lennének, belőlük pedig ki lehetne nyerni a szükséges sejteket a szervek növesztéséhez.
Bár az ötlet már-már sci-fibe illően hangzik, „valójában komoly szükség lenne arra, hogy megoldják a kutatók a szervdonor-válságot a világon”. Csak az Egyesült Államokban 106 ezer ember vár transzplantációra, és naponta átlagosan 17 ember hal meg azért, mert nem jut időben megfelelő szervhez – írta az IFLScience.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay